RUM - šťastný syn cukrovej trstiny

Na Slovensku sa tradične predával alkoholický nápoj, ktorý bol označovaný ako Tuzemský rum, vyrábal sa však dochutením zriedeného liehu, vyrobeného zo zemiakov, obilia alebo repnej melasy s rumovou esenciou.
Pokiaľ teda za rum považuješ „Tuzemák“ zabudni na všetko, čo o rume vieš.
Pravý rum, to je Karibik. Je to ušľachtilý destilát, ktorý má svoju dlhoročnú tradíciu, honosí sa zlatými medailami a inými oceneniami, ktoré ho radia na tú istú úroveň ako znamenité brandy či whisky.

História rumov

S arabskou inváziou sa dostala cukrová trstina zo svojej pôvodnej domoviny v juhovýchodnej Ázii do Španielska a s Kolumbovými výpravami až do Karibiku. Tam sa klasický rum narodil. Tak ako väčšina zaujímavých a dnes veľmi cenených nápojov, aj rum vznikol viac-menej náhodou. Hlavným dôvodom pestovania cukrovej trstiny je totiž výroba cukru, zatiaľ čo základ rumu – melasa – je iba odpadovým produktom pri jeho výrobe. Až okolo roku 1650 si niekto všimol, že melasa ponechaná na slnku začala kvasiť. V tej dobe už Španieli mali od Arabov vedomosti, čo to je alkohol a ako funguje destilácia. Práve to bol začiatok premeny čierneho odpadu na tekuté zlato. V 17. storočí bol už rum natoľko hodnotený, že popri zlate slúžil v niektorých oblastiach ako platidlo.

Výroba rumov

Rum sa najčastejšie, a to až z 80% vyrába z melasy cukrovej trstiny a zvyšných 20% sa vyrába priamo z fermentovanej šťavy cukrovej trstiny. Na rozdiel od whisky alebo koňaku, pravý rum z cukrovej trstiny nemá ustálené pravidlá výroby, destilácie ani zrenia. Spôsob spracovania a hlavne zrenia sa v jednotlivých krajinách výrazne líši. Rovnako tak aj jeho chuť. Každý to robí inak a samozrejme každý najlepšie.

Za pozornosť tiež stojí fakt, že rumy vďaka tropickej klíme dozrievajú oveľa rýchlejšie, než napríklad škótska whisky. Množstvo destilátu, tzv. anjelská daň, ktorá sa každoročne zo suda v priebehu zrenia odparí, predstavuje v prípade rumu až 10%.
V súčasnosti sa pravý rum vyrába vo všetkých krajinách, kde sa pestuje cukrová trstina – Karibik, Španielsko, Brazília, Čína a podobne. Konečným produktom sú rumy zmiešané z destilátov rôznych ročníkov. Takto si zachovávajú potrebnú kvalitu a chuť.

Čo robiť s rumom?

Naliať rum do pohára a jedným dúškom vypiť? Áno, to je to najjednoduchšie, čo s týmto nápojom môžete urobiť. Kvalitný rum si ale zaslúži lepšie zaobchádzanie. Jeho popíjanie by malo byť sviatkom. Dôležité je, aby ste si ho správne vychutnali všetkými zmyslami – zrakom, čuchom a samozrejme najdôležitejšie, po chuťovej stránke.

Biele a mladšie rumy sa používajú hlavne do miešaných nápojov.
Asi najznámejším je Mojito. Obsahuje biely rum, čerstvú limetku, niekoľko lístkov mäty, cukor a sódu.

Ďalším obľúbeným miešaným nápojom je Cuba Libre (po španielsky Slobodná Kuba), ktorý obsahuje rum, Coca Colu a limetkovú šťavu.
Za zmienku stojí tiež Piňa Colada z bieleho rumu, ananásového džúsu a kokosového sirupu, likéru či mlieka.

Dlhšie zrejúce rumy sa väčšinou podávajú čisté, nechladené alebo s ľadom a s plátkom citrónovej alebo pomarančovej kôry. Okrem toho môžu byť prísadou do skvelých jedál a objektom skúmania v priebehu rumových degustácií.
Rum má zo všetkých páleniek najkratší, najúdernejší a pre jeho priaznivcov tiež najkrajší názov a nech si teda zvolíš na ochutnávku alebo konzumáciu akýkoľvek rum, prajeme ti dobrú chuť a skvelé zážitky.