Whisk(e)y - nápoj nielen pre gentlemanov

Tento zlatistý mok je spoločenská záležitosť. Hodí sa na večierok s priateľmi, ale aj šéfovi k šesťdesiatke či ako pozornosť, prípadne na pohostenie počas rodinnej návštevy. Šetriť nemusíte ani na sebe, lebo ak pije jedinečnú whisky jedinečná osobnosť, naozaj to k sebe patrí.

Whisky alebo Whiskey

Slovo whisky pochádza z írskej galštiny uisge/uisce, čo znamená "voda". Tvar whisky je používaný pre destiláty zo Škótska, Walesu, Kanady a Japonska, kým tvar whiskey je používaný v Írsku a USA.

História

Napriek tomu, že sa Íri so Škótmi bijú o to, kto vynašiel výrobu tohto nápoja, z hľadiska historických faktov máme najviac informácií o škótskej whisky. Na americký kontinent do USA a Kanady prenikla whisky so Škótmi a Írmi.

Podľa Írov samozrejme umenie výroby whisky pochádza z Írska a odtiaľ sa dostalo ďalej do Škótska. Podľa legendy prišiel do Írska svätý Patrik, stal sa národným svätcom, vyhnal z Írska diabla a naučil Írov destilovať životodarný nápoj z jačmeňa. Koluje aj množstvo ďalších historiek a príbehov, ktoré majú potvrdzovať skutočnosť, že to boli Íri a nie Škóti, kto vynašiel whisk(e)y. Všetky tieto historky sú však len legendou, neexistuje dôkaz, ktorý by dokazoval pravdivosť ktorejkoľvek z nich.
Za svoju najväčšiu slávu na konci 19. storočia vďačí whisky hmyzu – fyloxére, ktorá zničila veľkú časť viniča vo Francúzsku a z Britských ostrovov odstránila svojho najhlavnejšieho konkurenta – brandy.

Výroba

Whisky je alkoholický nápoj destilovaný z obilnín. Najčastejšie sa používa  sladový jačmeň, ale tiež raž, pšenica alebo kukurica. Samotná výroba prebieha vo viacerých fázach: príprava sladu, kvasenie a destilácia.

Obilniny sa najprv určitý čas namáčajú v nádobách s vodou. Mokré obilie sa potom rozprestrie na ploche sladovne a nechá sa klíčiť. V presne stanovených intervaloch sa  prevracia, aby bolo zaistené rovnomerné klíčenie. Týmto nastane aktivácia enzímov, ktoré štiepia škrob na jednoduché rozpustné cukry. Keď klíčenie dosiahne požadovaný stupeň, obilie sa suší, následne sa zomelie a namočí sa do teplej vody, ktorá z neho vyplaví rozpustné cukry. Do takto získanej tekutiny sa pridávajú kvasinky a zmes sa nechá fermentovať.
Destilácia sa robí kotlíkovým, alebo kontinuálnym spôsobom. Chuť whisky ovplyvňuje viac faktorov, ako sú zloženie použitých obilnín, kvalita vody, spôsob destilácie a doba zrenia.

Zrenie

Whisky nedozrievajú vo fľašiach, ale iba v drevených, najčastejšie dubových sudoch, ktoré sú v niektorých prípadoch po sherry, rume, alebo portskom víne. Zrenie výrazne ovplyvňuje výslednú chuť nápoja. Za vek whisky tak označujeme čas medzi destilovaním a stáčaním do fliaš. Whisky, ktoré boli stočené vo fľaši niekoľko rokov môžu byť síce považované za raritné, ale nie sú „staršie“ a nemusia byť ani „lepšie“. Pri zrení whisky rovnako ako je tomu v prípade brandy alebo rumu, treba zaplatiť  tzv. anjelskú daň, čo je množstvo liehu, ktoré sa v priebehu zrenia odparí. Ročne je to cca 2 až 5% celkového objemu.

 

Rozdelenie whisky

Je zrejmé, že whisky môžeme rozdeľovať podľa viacerých kritérií a len skutočný znalec ich dokáže rozoznať a posúdiť.

Rozdelenie podľa miesta výroby:

  • Škótska whisky – medzi hlavné regióny jej výroby patria Highlands, Lowlands, Campeltown a Islay. Najčastejšie sa destiluje dvakrát a na jej výrobu sa používa jačmeň, ktorý sa suší nad otvoreným rašelinovým ohňom, vďaka čomu táto whisky dostáva rašelinový nádych.
  • Írska whiskey – sa destiluje trikrát a tri roky zrie v dubových sudoch. Slad na jej výrobu sa suší v uzavretých peciach, čím zostáva zachovaná sladová chuť bez náznakov dymu a rašeliny.
  • Americká whiskey, ktorá býva tiež označovaná ako bourbon, pochádza z Kentucky. Pri jej výrobe musí byť podľa zákona použité minimálne 51% kukurice. Zrenie prebieha v nových dubových sudoch.
Okrem týchto základných druhov poznáme ešte whisky Kanadskú, Japonskú, Tchaj-wanskú, alebo dokonca Indickú.

 

Podľa použitých obilnín poznáme whisky sladovú, (malt whisky) ktorá je vyrobená len zo sladového jačmeňa, obilnú (grain whisky), ktorá je pálená z rôznych druhov obilnín alebo aj z kukurice a whisky miešanú (blended whisky).

Jednodruhové whisky sú znalcami oceňované pre svoju originálnu chuť, závislú na konkrétnej pálenici a roku výroby.
Miešané whisky sú spotrebiteľmi obľúbené, pretože vďaka kontrolovanému miešaniu majú vždy zaručenú stabilnú kvalitu a chuť. A práve tu má nezastupiteľnú úlohu tzv. „blender“. Títo skutoční majstri svojho oboru sú naslovovzatými znalcami tohto nápoja. Kombinujú mnohokrát aj niekoľko desiatok druhov whisky, čo v konečnom výsledku vytvára rafinované harmónie vôní a chutí.

Podľa spôsobu destilácie poznáme kotlíkový a kontinuálny spôsob výroby.

Označovanie whisky

Single Cask Malt je sladová whisky, ktorá pochádza z jedného konkrétneho suda.
Single Malt je sladová whisky vyrobená iba zo sladového jačmeňa z jednej pálenice.
Blended Malt je miešaná whisky vyrobená z viacerých druhov sladovej whisky.
Single Grain je obilná whisky z jednej pálenice.
Blended Grain – miešaná obilná whisky z viacerých páleníc.

Prvá slovenská whisky

Nápad vyrábať whisky na Slovensku, ktorý znel pre znalcov tohto nápoja trochu bláznivo, zdá sa začína žať úspechy. Liehovar Nestville Distillery v obci Hniezdne v blízkosti Starej Ľubovne nadväzuje na dlhoročnú históriu výroby liehu na Slovensku. Liehovar patrí vďaka svojej technológií umožňujúcej až 7 kolónu destiláciu a filtráciu, k najmodernejším na svete. Vyrobený vysokokvalitný lieh využíva nielen na vlastnú spotrebu, ale z celkového objemu je až 70% určených na export a pri výrobe vlastných liehovín ho využívajú aj renomovaní zahraniční výrobcovia.

Investovanie do whisky prináša obrovské výnosy

Ste unavení z investovania do akcií a dlhopisov? Skúste nákup viac likvidných aktív - whisky! Investori po celom svete vsádzajú vo veľkom na whisky, ktorej cena môže vyletieť na hodnote a dosiahnuť tak monštruózne výnosy.

Vzhľadom k tomu, že prvý "index whisky" vznikol len pred niekoľkými rokmi, niektoré top značky vzrástli na hodnote o viac ako 600%, čím hravo porazili výkonnosť akciových trhov a iných aktív. Pred časom jedna jediná fľaša škótskej whisky Macallan "M" bola v aukcií predaná za rekordných 628 205 amerických dolárov.