MADE IN SLOVAKIA
Tradičné aj nové, ale všetko slovenské

My Slováci máme až neprirodzenú tendenciu podceňovať všetko vyrobené alebo dostupné u nás a preceňovať všetko pochádzajúce z cudziny. No naše výrobky sú minimálne tak kvalitné, ak nie kvalitnejšie ako tie zahraničné. Po ochutnaní nižšie uvedených nápojov nám určite dáte za pravdu.

Karpatské Brandy

Ikona medzi kvalitnými slovenskými alkoholickými nápojmi sa vyznačuje charakteristickou zlato-jantárovou farbou, výraznou vôňou a plnou chuťou sušeného ovocia. Päť hviezdičiek na etikete symbolizuje minimálnu dobu zrenia starostlivo vybraných vínnych destilátov v dubových sudoch a dôkladné dodržiavanie výrobných postupov podľa pôvodných receptúr.

Tatranský čaj

Silný originál zo srdca Tatier je legendou tatranských horských chát, kde sa jeho tradícia udržala až do súčasnosti. Nová kapitola jeho príbehu sa začala písať v roku 2003, kedy vyrazil z Tatier do sveta.
Originálny čajovo-bylinný likér je tvorený vyváženým pomerom liehu, extraktov z bylín, čierneho a bieleho čaju, ovocných výťažkov a destilátov, cukru a vody. Charakterizuje ho lahodná aróma, okrúhla chuť a uvoľňujúci účinok.

Demänovka

Je tradičný slovenský bylinný likér, vyrábaný v Liptovskom Mikuláši od roku 1967. Starostlivo vybraných 14 druhov bylín a korenín, slovenský včelí med, kvalitný jemný lieh a podtatranská voda sú ingrediencie, ktoré tvoria nezameniteľnú chuť doma i v zahraničí oceňovanej Demänovky. Je len na vás, či si vyberiete Demänovku horkú, sladkú alebo brusnicovú.

Demänovka Liqueur (sladká)

Vhodná ako digestív. Servírujte pri izbovej teplote alebo vychladenú na 6 stupňov Celzia.Demänovka Brusnica 30% - s obsahom pravej brusnicovej šťavy. Podávajte poriadne vychladenú s ľadom. ktoré tvoria nezameniteľnú chuť doma i v zahraničí oceňovanej Demänovky. Je len na vás, či si vyberiete Demänovku horkú, sladkú alebo brusnicovú!e, ktoré tvoria nezameniteľnú chuť doma i v zahraničí oceňovanej Demänovky. Je len na vás, či si vyberiete Demänovku horkú, sladkú alebo brusnicovú! 

Double Cross Vodka

Double Cross je vodka vyrábaná v Starej Ľubovni, dobyla americký trh a dnes patrí medzi najpredávanejšie vodky v Spojených štátoch. Táto luxusná prémiová vodka si však našla cestu späť aj do miesta svojho vzniku – na Slovensko. Obsahuje iba prírodné ingrediencie, je 7-násobne destilovaná a 7-násobne filtrovaná. Posledný stupeň predstavuje filter z diamantového prachu. Je nezvyčajná hlavne kvôli svojej čistote, prepracovanej technológii výroby a elegantnej dizajnovej fľaši.

Nestville Whisky – prvá slovenská whisky

Jedna z najdôležitejších pohnútok k začatiu výroby Whisky Nestville bola kvalitná a krištáľovo čistá voda, ktorej rozbor ukázal minerálne zloženie, ktoré je mimoriadne vhodné pre produkciu whisky. Voda prechádza dlhou cestou od Belianskych Tatier až do Ľubovnianskej Kotliny, počas ktorej je obohacovaná o jedinečné minerálne zloženie a je filtrovaná cez horniny, ktoré sa datujú do čias paleogénu a kvartéru.
Práve táto, zložením unikátna voda, bohatá na Ca, Mg a Fe, dodáva tomuto nápoju nezameniteľnú chuť a originalitu. Chuť sa dá zmeniť zrením v dubových sudoch, zadymením sladu, no iba voda je špecifická tým, že jej zloženie dodáva whisky jedinečnú chuť a stálosť, ktorá sa nedá zmeniť.

Borovička

Pre niekoho je spôsobom, ako si zdvihnúť náladu, inému pomáha aj pri niektorých zdravotných problémoch. Borovička patrí medzi typické slovenské destiláty, možno však predsa len o nej neviete všetko.
Borovička vzniká špeciálnou fermentáciou borievok alebo po česky jalovca. Samotný borievkový destilát však musí prejsť zušľachťovacím procesom s použitím neutrálneho liehu a pitnej vody. Borovička svojou chuťou pripomína gin, proces jej výroby je však iný. Zatiaľ čo súčasťou borovičky je aj destilát z borievok, v prípade ginu ide o obilný destilát, ktorý sa dodatočne obohacuje o borievkovú arómu, exotické koreniny a rastlinné zložky.

Bentiana

Nový bylinný likér a je dôkazom, že na Slovensku vieme vyrobiť produkty, za ktoré sa nemusíme hanbiť ani za hranicami. Bentiana, ktorá  je vyrobená výlučne z prírodných surovín, je toho príkladom.
Názov vznikol spojením začiatočných písmen pôvodcov nápoja, Benediktínskych mníchov z kláštora pod Tatrami a časti latinského názvu bylinky Gentiana Lutea (slov. horec), ktorá je základnou zložkou bylinného nápoja. Okrem toho v drinku nájdete tmavý horský med, hroznovú šťavu, víno z tokajskej oblasti a ďalších 12 bylín, ktoré sú výsledkom ozajstnej alchýmie.

Ovocné destiláty

Ovocný destilát je vyrobený kvasením ovocia a jeho následnou destiláciou. Nikomu asi netreba zvlášť predstavovať hruškovicu, slivovicu, marhuľovicu, čerešňovicu, jablkovicu. Možno ste už ochutnali aj malinovicu alebo hroznovicu, na Slovensku sa však vyrábajú aj onakvejšie –ice. Čo tak vyskúšať trnkovicu, dulovicu, drienkovicu, alebo najvzácnejší ovocný destilát a to oskorušovicu.
Ovocné destiláty môžeme použiť ako vynikajúci digestiv.

Tokajské víno

Je aromatické víno zlatistej farby, vyrábané v Tokajskej oblasti tradičnou metódou. Vinohradnícka oblasť Tokaj na Slovensku je v súčasnosti pevne stanovená v rozlohe 907 ha v katastrálnych územiach obcí Bara, Čerhov, Černochov, Malá Tŕňa, Slovenské Nové Mesto, Veľká Tŕňa a Viničky. Pri zakladaní vinohradov a nahrádzaní vyhynutých krov vo vinohradníckej oblasti Tokaj možno vysadiť len viničové sadenice tokajských odrôd, teda Furmint, Lipovina, Muškát žltý a Zeta.
Pri výrobe klasického putňového tokajského vína sa niekoľko putní cibéb zaleje jedným gonczkým sudom. Keď chceme získať napríklad trojputňové tokajské víno, zalejeme tri putne cibéb 136 litrami suchého vína.
Putňa je drevená nádoba, do ktorej sa oberajú cibéby. Do jednej putne sa zmestí 22 až 25 kilogramov cibéb.
Cibéba je bobuľa hrozna, ktorá prirodzene dozrela na vínnej réve, ktorú obrali v neskorom novembri a spravidla býva napadnutá ušľachtilou plesňou.

Hubert sekt

Podľa legendy bola firma založená mladým francúzskym vojakom Johannom Evangelistom Hubertom, pôvodom zo Champagne. Johann bol zranený počas neúspešnej napoleonskej výpravy v Rusku a pred návratom domov sa liečil vo vojenskom lazarete v Prešporku, dnešnej Bratislave. Tu sa o neho starala krásna ošetrovateľka Paulína, do ktorej sa zamiloval a oženil sa s ňou. Mladému Johannovi učarovali okrem krásnej Paulíny aj kvalitné miestne vína a keďže poznal tajomstvo výroby šampanského, rozhodol sa založiť v roku 1825 firmu na výrobu šumivého vína. V tom čase to bola prvá továreň v Európe po Francúzsku, kde sa vyrábalo šampanské podľa originálneho francúzskeho receptu.

 

Hriatô

Už podľa názvu a ôkajúcej koncovky môže hriatô pochádzať jedine z Liptova. Je to vlastne domácky pripravený liehový nápoj, tradičný najmä v podhorských i horských oblastiach, používaný pri sviatočných príležitostiach, ale aj pri každodennej práci ak vyžadovala vyššie fyzické výkony (rúbanie dreva, kosenie tráv a obilnín, lámanie kameňa). Svoj recept mala takmer každá chalupa/domácnosť, pretože základ je v podstate rovnaký a nepodstatné rozdiely sú iba v prísadách či postupe prípravy.
Tuk sa pridáva na zvýšenie energetickej hodnoty, ale jeho forma umožňuje mnohé varianty podľa chute i tradície a najčastejšie to býva pražené maslo, husacia masť a masť z prepraženej údenej slaniny pokrájanej na drobné kocôčky.
Netreba zdôrazňovať, že hriatô sa pije teplé až horúce (veď z toho je odvodený aj názov) na chladnom nápoji by tuk stuhol, netiekol a stratil by svoj efekt pomastenie hrdla i žalúdka. Preto sa hriatô neochutnáva, ale vypije naraz (kopne do seba) tak, aby liehová tekutina zbehla dole hrdlom rýchlejšie a následne vrstvička tuku (tá plávala na povrchu) potom hrdlo aj pomastila.