OVOCNÉ DESTILÁTY

Výroba ovocných destilátov zahŕňa tri hlavné fázy – spracovanie ovocia, kvasenie a vlastnú destiláciu. Alkohol vzniknutý kvasením sa z kvasu vydestiluje do pár a následným ochladením sa získa zmes alkoholu s vodou. Opakovanou destiláciou (rektifikáciou) sa potom zbavuje nežiaducich látok.

CALVADOS

Calvados je jablčný destilát, pochádzajúci z francúzskej Normandie. Tento názov destilátu z jabĺk je pravidlami vyhradený pre francúzsky región Calvados a má predpísanú technológiu destilácie a vyzrievania. Inde vyrobené pravé jablkové destiláty, aj kvalitatívne porovnateľné, môžu v názve používať iba odvodeniny od slova „jablko“ - v slovenčine je to jablkovica.

GRAPPA

Grappa je typický taliansky destilát, vyrobený výhradne destiláciou vinnej matoliny. Matolina sú pevné zvyšky po lisovaní hrozna (šupky, semienka a pod.). Do výliskov sa nesmie pridávať žiadny cukor.
Chuť nápoja môže byť vždy iná, rovnako ako u samotného vína záleží na odrode, mieste pestovania a pod.
Označenie grappa sa môže používať pre takýto destilát vyrobený výhradne v Taliansku.

VILMOS

Tradičný maďarský hruškový destilát s intenzívnou vôňou a chuťou hrušiek  Wiliams. Táto hruškovica je vyrobená podľa tradičnej maďarskej receptúry, ktorá vytvára veľmi lahodný produkt s výraznou chuťou hrušiek Wiliams. Ideálne servírovanie dopĺňajú baby hruštičky.

ROCHELT

Z tirolského Rakúska pochádza táto exkluzívna rada ovocných destilátov. Sú vyrobené až z 18 druhov z ovocia najvyššej kvality počnúc čerešňami v júni, až po dule v októbri. Tieto nápoje sú plnené do unikátnych dizajnových fliaš s kvalitným remeselným spracovaním.

PISCO

Pisco je tradičná peruánska pálenka, vyrobená destiláciou z fermentovanej šťavy vínnej révy. Táto pálenka je číra, bezfarebná a aromatická podľa výberu hrozna. Obsah alkoholu je v rozmedzí 38% až 48%. Hovorí sa o nej, že v sebe skrýva všetko teplo peruánskeho slnka. V roku 1988 Pisco získalo od peruánskej vlády titul Kultúrne dedičstvo národa.

RAKIJA

Rakija je obľúbená hlavne na Balkánskom polostrove, jej pôvod však nie je známy. Prevláda názor, že vznikla na Balkáne v období osmanskej okupácie. Viaceré národy z tejto oblasti sa snažia presvedčiť ostatných, že to bolo práve na ich území. Názov rakija sa v tejto oblasti používa pre celú škálu ovocných páleniek.

SLIVOVICA

Slivovica je typický moravský destilát zo sliviek a bez preháňania možno povedať, že slivky a Morava patrili odjakživa k sebe. V tomto kraji sa slivky pestujú a spracovávajú od nepamäti a už od 18.storočia patrí ku koloritu tohto kraja charakteristická vôňa slivovice.

Iné „- ice“

Nikomu asi netreba zvlášť predstavovať hruškovicu, slivovicu, marhuľovicu, čerešňovicu, jablkovicu. Možno ste už ochutnali aj malinovicu alebo hroznovicu, na Slovensku sa však vyrábajú aj onakvejšie –ice. Čo tak vyskúšať trnkovicu, dulovicu, drienkovicu, alebo najvzácnejší ovocný destilát a to oskorušovicu

Na záver

Pravdepodobne z neznalosti mnohí zaraďujú medzi ovocné destiláty aj nápoje typu: „hruška“, „slivka“ a pod. Tieto však pozostávajú hlavne z repného liehu, kvapky pravého destilátu (aby sa nepovedalo) a chémie, ktorá mu dodá farbu, vôňu a „ovocnú“ chuť. Takéto nápoje však musia byť podľa platnej legislatívy na etikete označené ako liehovina. Pokiaľ si teda chceme pochutnať na kvalitnom ovocnom destiláte, po takomto výrobku nesiahneme ani náhodou.
Tu je preto asi namieste pripomenúť, že pri týchto nápojoch je zvlášť vhodné prečítať si zadnú etiketu na fľaši a rozlišovať medzi liehovinou s príchuťou ovocia a pravým ovocným destilátom, aby sme tak predišli sklamaniu pri ich konzumácii.