GIN – duch s príchuťou borievky

Gin je alkoholický nápoj, vyrábaný destiláciou obilného kvasu ochutený borievkami. Je to skvelá kombinácia destilátu a lesnej chuti borievok. Tieto stálo zelené kríky nájdeme vo vyššie položených, suchých a kamenistých stráňach. Komerčne sa pestujú hlavne v severnom Taliansku, Chorvátsku, USA a Kanade.

História ginu

Gin pochádza z Holandska, kde bol objavený v roku 1650. Vynašiel ho Franz de le Boë, známy skôr pod menom Franciscus Sylvius, profesor medicíny na univerzite v Leidene. Podobne ako v prípade Josefa Bechera a jeho Becherovky vynašiel niečo, čo vôbec nezamýšľal. Dr. Sylvius chcel pôvodne nájsť lacné diuretikum, ktoré by použil ako liek na obličkové problémy. Zmiešal teda olej z borievkových bobúľ a obilný destilát. Takto vzniknutú zmes nazval genever (fr. genévrier = borievka).

Gin s tonikom ako liek 

Keď na začiatku 19. storočia britská armáda okupovala Indiu, vypukla epidémia malárie. Veľa britských vojakov ochorelo a bolo nevyhnutné ich liečiť. Už od roku 1700 sa vedelo, že maláriu je možné liečiť chinínom. Keďže je však chinín veľmi horký, rozhodli sa britskí velitelia miešať ho s vodou, cukrom, šťavou z limetky a ginom, čo bolo pre vojakov oveľa chutnejšia kombinácia. Dnes sa tento nápoj síce neužíva ako liek, ale aj tak je veľmi konzumovaný. Chinín sa totiž nahradil tonikom, ktorý túto látku obsahuje a vznikol tak populárny koktejl Gin & Tonik.

 

Výroba ginu v súčasnosti

V súčasnej dobe sa k ochuteniu destilátu zmesou bylín a korenia tzv. „botanicals“. používajú tri základné metódy:
Cold compounding – je najlacnejší spôsob ochutenia neutrálneho liehu. Spočíva v pridaní esencií a olejov rôznych bylín a korenia. Túto metódu využívajú hlavne výrobcovia lacnejších druhov ginu, ktoré sú často distribuované pod privátnymi supermarketovými značkami, kde je hlavným cieľom kvantita a cena výrobku.
Racking – pri tejto metóde sa botanicals vložia do vhodného priedušného obalu, ktorý sa umiestni v hornej časti destilačného prístroja nad neutrálny alkohol a následne sa všetko zahreje. Vznikajúce pary prechádzajú cez zavesenú zmes bylín a opäť kondenzujú. Takto vznikajú pomerne kvalitné produkty a tento spôsob je využívaný hlavne pri masovo vyrábaných značkách ginu.
Steeping – je najoptimálnejšia technika výroby, pri ktorej sa botanicals ponoria do neutrálneho alkoholu a nechajú sa až dvadsať hodín v kľude odpočívať. Následne sa začne pomalá destilácia, trvajúca približne osem hodín. Táto metóda je považovaná za najúčinnejší spôsob ako dostať chuť a vôňu botanicals do destilátu. Je časovo najnáročnejšia, jej výsledkom sú však najkvalitnejšie a najkomplexnejšie druhy ginov.

Vyrába sa London Dry Gin v Londýne?

Najznámejší typ ginu, obvykle používaný v miešaných nápojoch, je London dry gin, čo naznačuje mesto, kde bol prvýkrát vyrobený. Tento typ, ktorý sa od holandského odlišuje nielen výrobou ale i chuťou, vznikol v roku 1831. Vyrába sa tak, že neutrálny obilný destilát sa po pridaní rastlinných látok redestiluje. Okrem borievky sa zvyčajne pridáva citrusová aróma, či už citrónová alebo pomarančová. Medzi ďalšie rastlinné látky, ktoré môžu byť použité patrí aníz, koreň angelika, koreň sladkého drievka, škorica, limetková kôra, grapefruitová kôra, šafran, baobab, koriander, muškátový oriešok a veľa iných všemožných bylín a ďalších prísad, ktoré sú vlastným tajným receptom každej pálenice. Spojenie London Dry Gin znamená, že pri výrobe nebol použitý cukor.
Mimochodom Beefeeter je jediná značka London Dry Ginu, ktorá sa skutočne vyrába v Londýne.

Borovička je z borievok, je to teda gin?



Borovička svojou chuťou pripomína gin, proces jej výroby je však iný. Zatiaľ čo súčasťou borovičky je aj destilát z borievok, v prípade ginu ide o obilný destilát, ktorý sa dodatočne obohacuje o borievkovú arómu, exotické koreniny a rastlinné zložky.

Podávanie ginu

Daj ginu šancu. Milovníci ginu uprednostňujú jeho podávanie s ľadom a obvykle s plátkom citróna alebo limetky. Vo svete sa však používa ako základ rôznych miešaných nápojov a aj u nás sa 90% ginu vypije predovšetkým v koktejloch a long-drinkoch.

Na záver

Gin sa vyrába z rastlinných prísad a ako čistý prírodný produkt pôsobí liečivo. Inak povedané, v malých dávkach lieči a vo väčších uzdravuje. Tento nápoj má i svoje múzeum a to v Hasselte v severovýchodnom Belgicku.